ODESSADA GEZİLECEK YERLER

ODESSADA GEZİLECEK YERLER

Deribasovskaya Caddesi;

Buraya Odessa’nın kalbi desek yanlış olmaz. Şehrin en hareketli noktası ve cadde tamamen trafiğe kapalı. Eski Sovyet döneminden kalan bir çok binanın, arabaların ve kaldırımların günümüzde hala ayakta kaldığı bir şehir.

Potemkin Merdivenleri;

192 basamaktan oluşan merdivenler 19.y.y.’da yapılmış. Odessa’nın kurucusu Duke de Richelieu‘nun heykelinin olduğu yerden başlayan merdivenler tasarım olarak çok özeldir. Merdivenlerin üst kısmından en aşağıdaki merdivenlere bakarsanız, aradaki merdivenleri göremez; sadece son merdivenin olduğu caddeyi görebilirsiniz.

Odessa Limanı;

Ukrayna’nın en büyük liman şehirlerinden birisi. Hatta en büyüğü. Hal böyle olunca, şehrin en büyük gelir kaynağı ticaret.

Duke de Richelieu Anıtı ve Primorski Bulvarı;

Odessa’nın ilk başkanı olan Richelieu’nun adına yapılan anıt, şehrin tam kalbinde bulunuyor.

Odessa Opera Binası;

Avrupa’nın en güzel Opera binalarından bir tanesi olarak kabul edilen, 1810 yılında inşa edilen, 1665 koltuğu olan olağanüstü bir sanat merkezi.

Puşkin Müzesi;

Rus şair Alexander Puşkin’in bir çok eserinin sergilendiği Puşkin Müzesi, aslında Puşkin’in Rusya’dan sürüldükten sonra yaşadığı evi. Günümüzde ise müze olarak hizmet veren binada  Puşkin’in yazıları ve kitapları sergileniyor.

Odessa Fine Arts Museum;

Ülkenin en zengin koleksiyonlarının sergilendiği müzede 10.000’den fazla eser sergileniyor. Heykeller, resimler, tablolar, kısacası ne ararsanız hepsi bu müzede bulunuyor.

Odessa Şehir Bahçesi (Odessa City Garden);

Felix de Ribas tarafından 1803 yılında yapılan park adeta cennetten bir kesit gibi.

Sabornaya Klisesi;

Ukrayna halkının % 66’sı Orthodox, % 7’si Katolik ve % 2’si ise Protestan. Hal böyle olunca, ülkenin dört bir yanında kiliseler yer alıyor. Odessa’da görülmesi gereken kilise ise Sabornaya Kilisesi.

Privoz Pazarı;

Halk pazarı olan yer halkın ve sokağın nabzının attığı güzel ve taze yiyecekler bulabileceğiniz meşhur bir yer.

Museum Of Modern Art (Çağdaş Sanatlar Müzesi);

Vadim Morokhovsky tarafından 2008 yılında açılan müzede, özellikle Mikhail Knobel’in toplamış olduğu eşssiz eserler de sergileniyor.

Dolphinarium Nemo ( Yunus gösterisi);

En güzel etkinliklerden biri de bu gösteriler. 7’den 70’e herkesin keyifle izleyebileceği bir gösteri. İsteyenler yunuslarla da yüzebiliyor.

Langeron Beach ve Otrada Beach;

Langeron Beach ve Otrada Beach, Odessa’da mutlaka görülmesi gereken duraklardan. Yemyeşil parkların içerisinden geçtikten sonra, şehrin en önemli 2 sahilini de görmek üzere yoluma devam ediyorum.

Arkadia Plajı;

Arkadia Plajı, Odessa’nın meşhur plajlarından bir tanesi. Arkadia’da bulunan Bono Beach, Ibıza Beach Club ve Itaka Beach Club en meşhur 3 Odessa plajı.

Yorum Yok

Üzgünüz, yorumlar kapalı.

WhatsApp WhatsApp us