ODESSA HAKKINDA

ODESSA HAKKINDA

Ukrayna’nın güneybatısında yer alan şehir ve aynı isimdeki Odessa ilinin (oblast) yönetim merkezidir. Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olan şehir 2018 yılı itibarı ile nüfus sayısı 1.010.558’dir. Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip, ticaret bakımından oldukça gelişmiş, renkli gece hayatıyla olduğu kadar Akdeniz’deymişsiniz hissi veren mimarisiyle de göz dolduran bir Ukrayna şehri. Ukrayna’nın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan Odessa bizleri Fransız, İtalyan ve Sovyet mimarisinin hâkim olduğu sokaklarıyla karşılıyor. Odessa’nın gece hayatı ne kadar renkliyse şehirde gündüzler de o kadar hareketli ve dolu dolu geçiyor. Özellikle kış ayları bittiğinde ve havalar ısınmaya başladığında, Odessa’da yaz tatili herkes için başlıyor. Size de şehrin, kum deniz ve güneş üçlüsünün tadını çıkartmak kalıyor.

ODESSA TARİHİ

Odessa’nın tarihine baktığımızda şehrin Kırım Hanlığı’nın kurucusu olan I. Hacı Giray tarafından kurulan küçük bir yerleşim yeri olduğunu görüyoruz. Antik dönemlerde Yunan himayesinde olan bu topraklar, Kırım Hanedanlığı’nın ardından Litvanya’nın egemenliğine geçmiş. Yıllar sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına kattığı Odessa, daha sonra Rus İmparatorluğu’na dahil olmuş ve Catherine the Great tarafından, 15. yüzyıldan beri kullanılan “Hacıbey” ismi “Odessa” olarak değiştirilmiş. I. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda Sovyetler rejimine dahil olan Odessa uzun yıllar bu birlikte yer aldıktan sonra 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuş.

ODESSA’DA YALNIZ DEĞİLSİNİZ 

Size özel rehberlik hizmetlerimizle Odessa’da keyifli ve huzurlu bir tatil geçirmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Odessa’nın tarihi yerlerini, eğlence mekanlarını ve gece hayatını bizimle keşfe çıkmaya var mısınız? Araç kiralama ve havaalanı karşılaması ve otel rezervasyonunuza kadar bir çok konuda size yardımcı oluyoruz.

 

Yorum Yok

Üzgünüz, yorumlar kapalı.

WhatsApp WhatsApp us